BIOGRAFIA

Ewa Farna urodziła się 12 sierpnia 1993 roku. W Czechach, na Zaolziu. Jej rodzicami są Karin oraz Tadeusz Farna. Ewa ma także młodsze rodzeństwo – Brata, Adam oraz siostrę, Magdę. W domu mówią gwarą cieszyńską. Mieszka w Wędryni, w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego Ewa chodziła do szkoły w czeskim Cieszynie z polskim językiem nauczania, czyli Polské Gimnázium im. Juliusza Słowackiego, Český Těšín, příspěvková organizace.

Pierwszy sukces odniosła w wieku 11 lat, kiedy wygrała konkurs piosenki na czeskich Morawach.  Niedługo potem zwyciężyła w Europejskim Festiwalu Młodzieży w Sosnowcu i na Konkursie Piosenki Dziecięcej w Hawierzowie. To właśnie wtedy zauważył ją jej dawny menager – Leszek Wronka, wówczas zaproponował jej współpracę, będąc pod wrażeniem jej możliwości wokalnych. Niedługo później, 26 marca 2006 roku, Ewa wystąpiła w Szansie na Sukces, gdzie zaśpiewała piosenkę Jacka Cygana „Za młodzi, za starzy” i wygrała odcinek, miała jedynie 12 lat.

6 listopada 2006 roku wydała swój pierwszy czeski album „Měls mě vůbec rád” który niesamowicie szybko wspiął się na szczyty rankingów sprzedaży w Czechach, uzyskując status platynowej płyty. Krążek ten przyniósł jej wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, a także znaczną popularność w Czechach i na Słowacji

Druga płyta zatytułowana była „Ticho” Ewa wydała ją 1 października 2007 roku. Nagrania dotarły do 2. miejsca czeskiej listy przebojów. Podobnie jak pierwsza, również uzyskała status platynowej płyty. Na polskim rynku muzycznym zadebiutowała wydanym 9 listopada 2007 przez Universal Music Polska albumem Sam na sam, który jest polską wersją pierwszego czeskiego albumu „Měls mě vůbec rád”.

7 listopada 2008 odbyła się premiera koncertowego DVD Blíž ke hvězdám, na której zarejestrowany został koncert w Pradze z 17 czerwca 2008. Było to najlepiej sprzedające się DVD w Czechach w roku 2008. Na płycie znalazła się jedna piosenka zaśpiewana w języku polskim – „Tam gdzie ty”.

16 marca 2009 roku ukazała się druga polska płyta – Cicho. Album zadebiutował 16. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS. Singlami zostały: „Cicho”, „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „La la laj”. Nagrania pokryły się podwójną platyną. Album ten został wyróżniony Superjedynką podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2009, zyskując tym samym miano Płyty Roku

W lutym 2010 roku wydawnictwo Cicho uzyskało nominację do Fryderyka w kategorii Album Roku Pop, a sama Farna dostała nominację w kategorii Artystka Roku.

W lipcu 2010 piosenkarka rozpoczęła roczną współpracę z firmą Oriflame, polegającą na udziale w kampanii promocyjnej nowej linii kosmetyków dla dziewcząt Very Me. Owocem tej współpracy stała się sygnowana przez artystkę woda toaletowa „Rock Angel”

5 listopada 2010 roku wydany został kolejny polskojęzyczny, szósty już album wokalistki zatytułowany EWAkuacja, który również dostał bardzo dużo nagród i wyróżnień. Na płycie znalazły się takie utwory tak: „Bez Łez” czy „Ewakuacja” – Jedne z największych hitów wokalistki.

We wrześniu 2011 roku artystka, w związku z obchodzonymi w sierpniu osiemnastymi urodzinami, zagrała wraz z zespołem koncert urodzinowy, który odbył się 7 września w Hali Expo Silesia w Sosnowcu. Na koncercie gościnnie wystąpił zespół Afromental. Sama piosenkarka uważa koncert za jeden ze swoich największych projektów muzycznych w dotychczasowej karierze. 24 listopada 2011 została również wydana płyta z koncertu na DVD oraz CD. Na płycie DVD zostały dodane również Bonusy takie jak przygotowania do koncertu, czy jak Ewa odwiedzała Szkołę Specjalną w Sosnowcu oraz Muzeum Narodowe. Czeska wersja owego albumu z koncertem z osiemnastych urodzin celebrowanych w Hali Vodovej w Czeskim Brnie. Wówczas gościnie zagrał zespół Toxique. Album został wydany 28 listopada 2011 roku.

22 maja 2012 wracając z uroczystości zakończenia roku szkolnego, na drodze pomiędzy Wędrynią a Trzyńcem, spowodowała wypadek drogowy, w którym sama ledwo przeżyła. W wypadku nikt na szczęście nie ucierpiał.

13 lipca 2012 roku okazało się, że Ewa Farna wystąpi w trzeciej edycji programu TVP Bitwa na głosy, jako trenerka drużyny z Sosnowca. Po 10 tygodniach zmagań w programie, piosenkarka doprowadziła swoją drużynę do finału, gdzie ostatecznie zajęli 2. miejsce

21 października 2013 roku odbyła się premiera czwartego polskojęzycznego albumu, zatytułowany (W)inna? Album promowały single: „Znak” „Ulubiona Rzecz” oraz „Tajna Misja” które bardzo szybko stały się popularne. Album uzyskał status Złotej Płyty.

W grudniu 2013 wokalistka oficjalnie potwierdziła swój udział w IV edycji programu TVN X Factor na stanowisku czwartego jurora obok Tatiany Okupnik, Czesława Mozila i Kuby Wojewódzkiego. Ewa Farna prowadziła grupę „Dziewczyny 16–24 lat” W jej grupie obecna była min:. Marta Bijan, która w finale programu zajęła drugie miejsce.

14 listopada 2014 roku miała premierę czwarta czeskojęzyczna studyjna płyta wokalistki, zatytułowana Leporelo, jest to „Czeski Bliźniak” płyty „(W)inna?”

Już 10 kwietna premierę miała kolejna czeska płyta piosenkarki: „G2 Acoustic Stage” Album zawiera zapis koncertu akustycznego, który odbył się 7 grudnia 2014 roku.

6 listopada 2015 roku premierę miała piąta polskojęzyczna płyta piosenkarki zatytułowana „Inna”, która promowana była przez popularny już singiel „Tu” który premierę teledysku miał 5 listopada 2015 roku. Album składał się z dwóch części, z czego pierwsza zawierała dziewięć przebojów artystki w wersji akustycznej, natomiast druga trzy premierowe piosenki pt:. „Tu” „Na Ostrzu” oraz „Niekoniecznie” i duet z Tomaszem Lubertem, czyli „W Silnych Ramionach” który po niedługim czasie stał się bardzo popularny.

8 czerwca 2016 roku swoją premierę miał teledysk do jednej z najpopularniejszych, nowych piosenek Ewy z akustycznej płyty, czyli „Na Ostrzu” Po niedługim czasie, a dokładniej 13 lipca 2016 roku fani doczekali się również teledysku do czeskiej wersji utworu, czyli „Na ostří nože”

5 oraz 6 sierpnia 2016 roku odbył się V już „Międzynarodowy Zlot Fanów Ewy Farnej” który jest organizowany co roku w Złotoryi. Trzy miesiące później, 11 listopada 2016 odbyło się również dość długo wyczekiwane czeskie „10 lecie Ewy Farnej na scenie” (cz. Ewa Farna 10 let na scéně) gdzie artystka prócz swoich czeskich przebojów zaprezentowała również Polski utwór – „La La Laj” Jeszcze tego samego dnia swoją oficjalną premierę miała kolejna czeskojęzyczna płyta wokalistki – „Best Of Ewa Farna” na której znajduje się osiemnaście hitowych utworów piosenkarki, z których jest ona najbardziej znana na czeskiej scenie muzycznej.

ZABRANIA SIĘ KOPIOWAĆ TREŚCI TEJ STRONY!

3 myśli nt. „BIOGRAFIA

  1. Rwanie włosów młodszej siostrze przez starszego brata (albo z wiekiem na odwrót) to przecież tradycja , chyba każdy tak miał :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>